- Střípky z Legal Tech
Slovník tech a start-up pojmů pro právníky
- 10 července, 2023
- Petra Krupičková
Každé odvětví má svůj vlastní jazyk. Nebudu vám ale lhát, start-upová komunita s její IT odnoží je pro mě největším hlavolamem. Obě oblasti jsou těžce anglikanizované a libují si v nejrůznějších zkratkách. Není přece čas ztrácet čas. Pokud nicméně nejste na straně příjemce zprávy, který tráví drahocenné minuty rozklíčováním významu zprávy protkané zkratkami.
Současně, i já jsem vinna. Tři roky small talků v coworkingu mě zcela nenávratně změnily a už není cesty zpět.
Pro usnadnění četby mého blogu i networkingu s foundry představuji slovník základních tech a start-upových výrazů a jejich slangu.

5am club může být pro advokáty zavádějící pojem. Nejedná se totiž o koncipienta, který do ranních hodin opravoval smlouvu, protože zadání přišlo v pět odpoledne a hotová musí být ještě dnes. 5am club jsou naopak vyznavači rad našich babiček: ranní ptáče dál doskáče. Pokud vás cesta ranních vítězů láká, inspiraci lze najít v knize Robina S. Sharmy, The 5am club (poznámka pod čarou: ilustrace vyjadřuje autorky vztah k probírané tématice a přeje všem vyznavačům krásné ráno).
Angel investor neboli andělský investor či podle Wikipedie obchodní anděl je nejmilovanější postava v start-up komunitě a s velkou pravděpodobností zajímavý klient advokátních kanceláří. Andělští investoři se rekrutují z úspěšných founderů, kteří už prodali či jinak vydělali na svém nápadu a chtějí investovat do zajímavých start-upů. Nicméně ne každý anděl je zlaté vejce. I mezi nimi lze nalézt Sebestředné anděli či Vševědoucí.
API mi před časem jeden ajťák vysvětloval jako kabel se zástrčkou, kterou zapojíte vysavač do zásuvky, a teče přes ni elektrický proud. API je nicméně přehlížený a nesmírně důležitý prvek současného internetu. Umožňuje nám integraci mezi rozdílnými produkty. Až budete propojovat svůj kalendář s aplikací na záznam fakturovatelných hodin, všechna data prochází právě přes API.

ASAP chce každý koncipient slyšet. Zkratka pochází z anglického „as soon as possible“ a znamená okamžitě, hned, tedy vlastně včera už bylo pozdě.
AWS je zkratka pro Amazon Web Services. Jedná se o jednu z nejrozšířenějších cloudových platforem na světě. Většina dnešních internetových služeb nemá servery a své produkty a data ukládá na jednu z těchto cloudových platforem.
Azure, bohužel slovním spojením „je to na Azure“ vás IT oddělení nezve na Azory. Azure je cloudová platforma společnosti Microsoft, podobná výše uvedenému AWS.
B2B je zkratka slovního spojení „Business to Business“, tedy obchodní vztah mezi dvěma společnostmi.
B2C je vztah mezi společností a koncovým spotřebitelem neboli v IT světě uživatelem a vychází ze zkratky slovního spojení „Business to Customer“. Do advokátní řeči lze rozdíl mezi B2B a B2C přeložit skrze smlouvu o prodeji bytu. Pokud píšete smlouvu pro developera, pracujete ve vztahu B2B. Pokud zaštiťujete koupi bytu paní Vondráčkové, jste už v jakémsi vztahu B2C.

Bootstrapping připodobnil Seed Starter k zavázání vlastních tkaniček, což je nejlepší shrnutí, jaké jsem slyšela. Jedná se o financování rozjedu a provozu start-upu skrze úspory zakladatelů či přátel (tzv. FFF) a vlastní zdroje společnosti.
CLM je anglická zkratka pro Contract Lifecycle Management, kterou lze do češtiny přeložit jako řízení životního cyklu smluvního vztahu. CLM není pouze software na uzavření smlouvy, ale měl by to být proces provádějící celým „životem“ smluvního vztahu s klientem, od zahájení vyjednávání, negociace, schválení a uzavření smlouvy, archivaci a zaznamenání informací do CRM až po prodloužení smlouvy či ukončení. Automatizace CLM je v současnosti extrémně lukrativní obor v rámci Legal Tech, neboť byrokracie kolem uzavírání smluv s klienty je náročná pro každou společnost.
Cloud umožňuje dálkový přístup ke službě či programu přes internet. Cloud je opak k poskytování služeb on-premises. Rozdíl lze vidět mezi Google Doc a Word. Google Doc jsou ukládané a sepisované přímo v cloudu. Word dokument oproti tomu je psán na vašem počítači, a pokud neukládáte dokumenty na OneDrive, veškeré dokumenty jsou přístupné jen na vašem zařízení.

Coworking centra jsou sdílené kanceláře, ve kterých si můžete pronajmout od židle u sdíleného stolu až po separátní kancelář. Ve start-up komunitě fungují coworkingy i k networkingu. Zejména pro malé kanceláře se může jednat o milou příležitost, jak si vedle pronájmu i rozšířit klientskou základnu.
CRM je zkratkou z anglického výrazu Customer Relationship Management. Jedná se o platformu, ve které společnost, zejména obchodní oddělení, ukládá všechny základní informace o konkrétních zákaznících. Dobře nastavené CRM je poklad pro právní oddělení. CRM ale už existuje i pro advokátní kanceláře a při velkém množství klientů může být rovněž dobrým služebníkem.
Data mining znamená vytěžovat cenné informace z nasbíraných dat. V dnešní době už nestačí jen sbírat data, ale je potřeba s nimi pracovat. Velkou evangelistkou kvalitní práce s daty pro právníky je v naší kotlince Bára Obračajová, která nabízí i tipy na využití dat.
Early adopters jsou první uživatelé nového produktu, kteří slouží ke zjištění první kvalitní zpětné vazby. V advokátních kancelářích by to mohli být vaši kolegové, kteří si přečtou žalobu, předtím než ji pošlete nejvyššímu.
Evangelista je zaměstnanec společnosti, který miluje a propaguje její produkt. Představte si odhodlaného koncipienta či advokáta, který přemýšlí nad rozvojem vaší kanceláře, přináší vám cennou zpětnou vazbu a propaguje vaši značku na sociálních sítích. Máte ho? Tak teď si vezměte radu všech founderů: najmout, hýčkat, rozmazlovat!
Exit je odchod zakladatele start-upu skrze prodej svého podílu. Pro zakladatele start-upu se může jednat o hlavní cíl jeho podnikání. Pro advokáty start-upu může jít o krátkodobý přísun velkého množství práce a odměn. Z dlouhodobého hlediska však mohou kancelář nahradit právníci kupujícího. No byl to prostě pěkný čas…

FFF se používá ve spojení „příjmy od FFF“ a znamená „Friends, Family and Fools“. Jedná se o všechny dobré duše, které poskytnou zakladateli start-upu pomocný kapitál na rozjezd skvělého nápadu, i když ho vyvíjí v rodinné garáži.
Foundeři neboli zakladatelé start-upu jsou vaši dobří známí, kterým odpovídáte okamžitě na všemožné dotazy, zvete na dobré obědy i vánoční večírky. Jak by řekl Babiš, máte na ně číslo.
Churnout nebo churn jsem poprvé slyšela od slovenského kolegy z obchodního oddělení. Ten den jsem skoro zavařila servery slovensko-českého slovníku ve snaze zjistit, co to proboha znamená. Slovo nicméně není ze slovenštiny, ale z anglického churn rate vyjadřující podíl odešlých odběratelů služby. Oznamovatel vám sděluje ukončení předplatného konkrétního klienta a potřebuje s velkou pravděpodobností dohodu o ukončení smlouvy.
Inkubátor a akcelerátor jsou místa, která pomáhají start-upovým projektům v jejich rozjezdu a správě. Inkubátory slouží zejména k rozjezdu nových a mladých projektů. Oproti tomu akcelerátor už poskytuje networking a mentoring pro již rozjetější mladé start-upy. Skrze advokátní optiku lze říct, že v rámci obou míst potkáte zajímavé projekty, které určitě potřebují právní pomoc, ale nemají ji často z čeho zaplatit. Vsadit si na zajímavý projekt může znamenat skvělou budoucí příležitost, nebo taky ne…
ISO jsou mezinárodně uznávané normy, které nastolují standardy pro různá odvětví. Normy vydává Organization for Standardization a jejich dodržování vždy dokládá určitou kvalitu služeb a úroveň řízení procesů. Pro právníky zabývající se ochranou osobních údajů je nejznámější ISO/IEC 27701 stanovující požadavky na ochranu soukromí související s osobními údaji.

Jednorožec neboli unicorn je váš oblíbený start-upový klient. Jedná se o rychle rozvíjející se společnost, jejíž tržní hodnota už přesáhla miliardu dolarů.
Kukiny je krásným českým výrazem pro cookies. Nemyslím si, že takový výraz někdy uvidíte napsaný. Při small talku v coworkingu byste však s oficiálním výrazem cookies, nedej bože sušenky, okamžitě narazili.
Launch je okamžik uvedení produktu či společnosti na trh a s tím spojená radost z toho, že veškerá předcházející dřina je u konce. Launch má oproti releasu (anglické slovo pro zveřejnění produktu či smluvních podmínek) často větší pompéznost. Společnosti uspořádají party nebo marketingovou kampaň.
MVP je zkratkou pro Minimum Viable Product, česky minimálně životaschopný produkt. Jedná se o produkt s nejmenší možnou funkcionalitou, který už ale lze začít prodávat a plně používat. MVP slouží ke zpětné vazbě a následnému vývoji. Lze jej připodobnit k prvnímu návrhu transakční smlouvy. Transakci lze uzavřít okamžitě, ale všichni zástupci jsou srozuměni s tím, že se smlouva ještě několikrát přepíše, a nakonec bude vypadat zcela jinak.

Networking je krásný anglický výraz pro rozšiřování vaší sítě klientů, zájemců o práci a sledovatelů sociálních sítí třeba skrze příjemný rozhovor nad sklenkou prosecca na zajímavé akci.
One-pager je jednostránková prezentace, která má za úkol zaujmout investory a partnery.
On-premises software je nainstalován přímo ve vašem počítači nebo privátní infrastruktuře společnosti. Na on-premises principu stále pracují Word i Outlook, i tyto programy se postupně přesouvají do cloudu.
Pitch, tzv. elevator pitch, je velmi krátká sebeprezentace. Metafora se zrodila z hypotetické situace, kdy byste měli potenciálnímu klientovi či investorovi ve výtahu představit svůj geniální nápad na start-up/produkt. Myslím, že nemusím právní obci tento výraz dál představovat. Každý, kdo odchytával partnera advokátky při běhu na další jednání za účelem prodiskutování nástrah stostránkové smlouvy, je expertem.

Pivoting je schopnost změnit trh nebo strategii kvůli neúspěchu. Start-up komunita si zakládá na dynamice a rychlém vývoji. Pokud něco nefunguje, je nutné rychle zareagovat a postavit na starých základech novou strategii.
RFP neboli moje oblíbené RFPéčka je slovo, které když jako podnikový právník uslyšíte, tak zbystříte a očekáváte hodně práce. V RFP soukromé firmy žádají o návrh řešení na jejich konkrétní problém. Zjednodušeně je to taková veřejná zakázka v soukromém sektoru. Žadatel vypíše požadavky na produkt nebo službu, kterou požaduje, a zájemci s požadovaným produktem představují své služby a splnění kritérií.
SaaS je zkratkou pro Software as a Service, v češtině software jako služba. Uživatelé a společnosti si místo získání licence ke konkrétnímu produktu nebo vývoje IT produktu pro specifické účely společnosti předplatí určitou službu, která se v průběhu užívání může vyvíjet a měnit. Klasickým příkladem využití SaaS služby v advokátní kanceláři je měsíční předplatné Microsoft Office 365, místo nákupu licence k Office 2016.
Seed fáze je raná fáze zakládání start-upu, kdy si zakladatelé definují a vytvářejí základní představu o svém produktu a podnikatelském záměru.

SOC report je auditní zpráva oprávněné autority, která ověřuje dodržení svých závazků, ale i regulativního rámce. Nejznámější je SOC 2 report, který ověřuje splnění závazků společnosti ve vztahu k bezpečnosti, dostupnosti, integrity zpracování, důvěrnosti a ochrany dat.
Start-up je klasický buzzword pro rychle rostoucí technologicky zaměřené společnosti, které mají velké ambice, často v nich pracují mladí lidé, kteří opovrhují korporátním světem, ale ve své podstatě všichni touží po zbohatnutí a stát se velkou společností, kterou někdo koupí nebo do ní začne investovat.
UI je zkratka anglického slovního spojení User Interface, česky uživatelské rozhraní. UI je vše, co uživatel vidí při pohledu na webovou stránku nebo rozhraní aplikace. Z právního hlediska by UI mohl zahrnovat vše, co vidíte, když si otevřete smlouvu od klienta ke kontrole. Je smlouva přehledná? Zdá se vám formát smlouvy profesionální? Obsahuje smlouva preambuli? Čte se vám dobře? Vyrušuje vás barevné záhlaví konkurenční kanceláře, nebo se po něm mlsně díváte a slibujete si, že letos konečně zmodernizujete vizuální prezentaci své kanceláře? Vítejte ve světě UI, který je nakonec v právním světě velmi důležitý.
UX je zkratka anglického slova User Experience, tedy jaký zážitek má uživatel z webové stránky nebo produktu. Středem UX je uživatel. Uživatel by si měl službu užít a získat vše, co potřebuje. Poskytováním právních služeb s důrazem na klienty se zabývá také Legal Design, který prosazuje srozumitelné poskytování právních služeb naplňující potřeby klienta.

Další skvělé slovníky:
- Startupový slovníček pro pokročilé od Seed Starter
- Slovník IT pojmů od Czechitas
- Slovník IT pojmů od smitio
- Gen Z slovník od WeDigital, který luxusně překládá výrazy generace Z narozené od roku 1995 do roku 2010
- Slovník digimládeže od Smajk
Zakončím už jen velkým plánem na postupnou aktualizaci pojmů, abychom neusnuli na vavřínech. Pokud tedy uslyšíte od founderů nebo v coworkingech zajímavý nový pojem, rozhodně mi ho napište do komentáře či na LinkedIn.
Sdílejte.
Je to jen malý klik pro vás, ale velký skok pro tento blog.

6 programů na revizi smluv a gramatiky
Probouzí vás ze spaní obava, zda smlouva obsahuje vymezení vyšší moci nebo jinou „zásadní“ definici? Kopírovali jste ustanovení z odlišného dokumentu a po odeslání

Základy Legal Techu a výběru správné aplikace
Ještě předtím, než vás začnu zahlcovat nejrůznějšími moudrostmi, bych chtěla říct zlaté pravidlo výběru a implementace každé aplikace: Nebát se a nekomplikovat to příliš.

Automatizace uzavírání a správy smluv
Před mnoha lety bylo součástí mé práce revidování smluv po obchodním oddělení. Instrukce byly jednoduché: i) otevřít smlouvu, ii) porovnat ji přes Word funkci